گرید مواد شیمیایی

مواد شیمیایی و معرف‌ها نقش مهمی در تهیه و آنالیز محصولات شیمیایی، دارویی، صنعتی، بیولوژیکی، پزشکی و همچنین مراقبت‌های بهداشتی دارند. اصطلاح کیفیت در دنیای مواد شیمیایی به خلوص آن ماده و نیز ناخالصی‌های موجود در ماده اشاره دارد و مشخص می‌کند که ماده مورد نظر برای چه کاربردهایی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. بدین منظور به جهت سهولت استفاده مواد شیمیایی در صنایع مختلف، آن ها را در انواع گریدهای مواد شیمیایی با خصوصیات مشخص و کیفیت‌های متنوع، طبقه بندی کرده اند. مواد شیمیایی که از گرید بالاتری برخوردار هستند می‌توانند برای کاربردهای دارای حساسیت پایین تر نیز مورد استفاده قرار گیرند.
در جدول زیر سازگاری گریدهای مختلف به منظور سهولت در انتخاب محصولات ما، به طور خلاصه آورده شده است. هر گرید آورده شده در ستون سمت چپ قابلیت استفاده در کاربردهای ذکر شده در ستون سمت راست را دارند. به عنوان مثال، حلال‌های خشک شده را می‌توان به عنوان ACS، USP، Laboratory، Extra pure و Synthesis نیز استفاده کرد، اما لزوما نمی‌تواند برای کروماتوگرافی و یا مطالعات UV Spectrophotometry استفاده شود.

Grade Covered grades
Gradient chromatography Isocratic chromatography, UV Spectrophotometry, ACS, USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
Isocratic chromatography UV Spectrophotometry, ACS, USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
Gas chromatography Isocratic chromatography, UV Spectrophotometry, ACS, USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
Dried ACS, USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
UV Spectrophotometry ACS, USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
ACS USP, Laboratory, Extra Pure, For Synthesis
USP Extra Pure, For Synthesis
Laboratory Extra Pure, For Synthesis
Extra Pure For Synthesis
Histology N/A
Cleaning and disinfecting solution N/A
Titrant N/A
pH buffer N/A
Electrical Conductivity N/A
گرید خشک (Dried)

بیشتر واکنش‌های شیمیایی که در محیط‌های غیر آبی انجام می‌شوند به حضور مقادیر بسیار کم آب نیز حساس هستند. بنابراین برای اهداف آنالیزی و یا سنتز آلی در محیط خشک می‌بایستی از حلال‌های دارای محتوای بسیار کم آب استفاده شود. حلال‌های خشک همچنین برای تعیین محتوای آب مواد شیمیایی توسط روش کارل فیشر و در روش های تحقیقاتی نوین معدنی و آلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی، مواد شیمیایی با گرید Dried را با مقادیر بسیار اندک آب ارائه می‌دهد که مشخصات آنها به دقت کنترل می‌شود. در واکنش‌هایی که نسبت به مقدار بسیار کم آب حساس هستند، توصیه می‌کنیم از مواد شیمیایی این دسته استفاده کنید.

گرید کروماتوگرافی گرادیانی (Gradient chromatography)

حلال‌های مناسب برای کروماتوگرافی مایع گرادیانی علاوه بر شفافیت بسیار بالا در محدود مرئی-فرا بنفش می‌بایست مقادیر بسیار کمی از آب، اسید، قلیاییت و باقی مانده جامد را پس از تبخیر داشته باشند. برای دستیابی به چنین مشخصات دقیقی، ما با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و تجهیزات پیشرفته تقطیر، حلال‌های کروماتوگرافی مایع گرادیانی را تولید می نمائیم. عبور از فیلتر 0.2 میکرون، یک فرایند ضروری در تولید حلال‌های کروماتوگرافی است که دقیقا قبل از فرآیند بسته بندی انجام می شود. این حلال‌ها برای انواع تکنیک‌های کروماتوگرافی مایع مناسب هستند.

گرید کروماتوگرافی ایزوکراتیک (Isocratic chromatography)

حلال‌های این دسته دارای خلوص گرید گرادیان هستند. از آنجاییکه حساسیت در روش کروماتوگرافی مایع ایزوکراتیک کمتر از نوع گرادیان می‌باشد، ما حلال‌های مخصوص کروماتوگرافی ایزوکراتیک را ارائه می‌دهیم که در کنار هزینه‌های عملیاتی پایین، جداسازی با وضوح بالا را به ارمغان می‌آورند.

گرید اسپکتروسکوپی

در مطالعات اسپکتروفتومتری، دستیابی به نتایج قابل اعتماد بسیار وابسته به استفاده از حلال‌های فوق خالص در مرحله آماده سازی نمونه می باشد. حلال‌های مناسب این دسته بندی نه تنها باید شفافیت بالا در طیف مرئی و ماوراء بنفش داشته باشند بلکه حضور ناخالصی‌هایی مانند آب، قلیا و اسید نیز باید در سطح فوق العاده پائینی کنترل شود. همچنین میزان باقیمانده غیر فرار پس از جوشیدن نیز بایستی بسیار کم باشد. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی، حلال‌های این گرید را با استفاده از مواد اولیه بسیار باکیفیت فرآوری نموده است، به طوریکه مشخصات انجمن شیمی آمریکا برای مطالعات اسپکتروفتومتری برآورده شود.

گرید کروماتوگرافی گازی

حلال‌های این گرید در مطالعات کروماتوگرافی گازی استفاده می شوند. این ویژگی نه تنها به دلیل خلوص بالای آنها، بلکه بواسطه وجود مقادیر ناچیز آب، اسید و قلیا و همچنین عدم وجود پیک‌های اضافی در آنالیزهای کروماتوگرافی گازی می‌باشد. حلال‌های گرید کروماتوگرافی گازی ما با مشخصات دقیق به منظور برآورده سازی نیازهایی مانند آماده سازی و انحلال نمونه در مطالعات کروماتوگرافی گاز خالص سازی و ارائه می‌شوند.

گرید ACS

انجمن شیمی آمریکا (American Chemical Society) مشخصات فنی و خلوص را برای تقریبا 500 ماده شیمیایی واکنشگر و بیش از 500 ماده مرجع استاندارد تعیین نموده است، به نحوی که مورد پذیرش محققان و صنعتگران سراسر جهان قرار گرفته است. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی انواع مختلفی ماده شیمیایی، واکنشگر و محلول‌های استاندارد را منطبق با مشخصات ACS ارائه می‌دهد تا نتایج قابل اعتماد حتی برای آزمایشات فوق العاده حساس را تضمین کند.

گرید USP

داروسازی ایالات متحده (United States Pharmacopeia) برای مواد شیمیایی‌ای که به عنوان مواد اولیه در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مشخصاتی را تعریف نموده است. مواد با گرید USP استانداردهای لازم برای استفاده در صنایع دارویی و غذایی را دارا هستند و در آزمایشگاه‌های شاخص جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی، بواسطه دارا بودن گواهی GMP، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی با گرید USP را تولید می‌کند که در آزمایشگاه مجهز و با توجه به پروتکل های آزمون USP مورد تائید کیفی قرار گرفته اند.

گرید BP

محصولات با گرید BP از نظر خلوص و عدم وجود ناخالصی‌ها مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط فارماکوپه ملی انگلستان می‌باشند. این فارماکوپه مجموعه‌ای از استانداردهای کیفیت برای تولید مواد دارویی است که هر سال در انگلستان منتشر می‌شود و توسط افراد و سازمان‌های مرتبط با آزمایش، تحقیق، توسعه و تولید مواد و ترکیبات دارویی استفاده می‌شود. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی، بواسطه بهره‌مندی از گواهی GMP، به تازگی اقدام به تولید مواد شیمیایی با گرید BP نموده است که همگی بر اساس استاندارها و آزمون های BP مورد تائید کیفی قرار گرفته‌اند.

گرید EP

گرید EP به عنوان گرید دارویی مطابق بر اساس فارماکوپه اروپا تعریف می‌شود. این فارماکوپه شامل یکسری استانداردهای رسمی برای ترکیبات دارویی موجود در اروپا می‌باشد که این استانداردها در مراحل تولید مواد دارویی بالک، روش‌های آنالیز مواد شیمیایی و بیولوژیکی، معرف‌ها و مواد جانبی داروها بکار می‌روند. استانداردهای این گرید بطور جدی در تهیه مواد اولیه و مواد موثره دارویی اعمال می‌شود. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی، به تازگی اقدام به تولید مواد شیمیایی با گرید EP نموده است.

گرید آزمایشگاهی (Laboratory)

مواد گرید آزمایشگاهی غالبا جهت استفاده در آزمایشگاه‌ها و موسسات تحقیقی و آموزشی استفاده می گردد. اگرچه خلوص این مواد بالاست اما مقدار دقیق ناخالصی آنها مشخص نیست. در نتیجه این دسته از مواد جهت کاربردهای دارویی، صنایع غذایی و پزشکی توصیه نمی‌شود. ما طیف گسترده ای از مواد شیمیایی از جمله اسیدها، بازها، نمک ها و حلال ها را تحت گرید آزمایشگاهی تولید می کنیم تا نیازهای حساس در آزمایشگاه های گوناگون را پوشش دهیم. مشخصات مواد شیمیایی آزمایشگاهی به گونه‌ای تنظیم شده است که می‌تواند برای کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

گرید Extra pure

گرید Extra pure مربوط به محصولاتی است که برای مصارف کیفی و نیمه کمی مناسب هستند. این دسته از مواد شیمیایی مناسب کارهای آزمایشگاهی عمومی است و در بیشتر موارد استانداردهای فارماکوپه مانند BP و USP را دارا هستند. به منظور پوشش کاربری‌های عمومی در آزمایشگاه‌هایی که حساسیت کم و هزینه‌های پایین عملیاتی مهم است، ما گستره وسیعی از مواد شیمیایی شامل اسیدها، نمک‌ها و حلال‌ها را با این گرید ارائه می‌دهیم.

گرید هیستولوژی

مواد شیمیایی که بیشتر در آزمایشگاه‌های بالینی و پاتوبیولوژی استفاده می‌شود، تحت عنوان گرید هیستولوژی تولید می‌شوند. این محصولات با توجه به استانداردهای بین المللی مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا نیازهای مشتریان در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به بهترین نحو پوشش داده شود. در صنایع شیمیایی دکتر مجللی، تمامی مراحل تولید مواد با این گرید مطابق با دستورالعمل های ISO 13485 انجام می‌پذیرد.

محلول های تمیزکننده و گندزدا

برای تمیز کردن و یا ضد عفونی نمودن سطوح، ظروف و دست‌ها، ما محلول‌های شیمیایی متعددی را تولید می‌کنیم که به صورت ویژه برای افزایش کارایی گندزدایی طراحی شده‌اند.

** به عنوان یک راهنمای مختصر، شما می‌توانید کاربری خود را در ستون «کاربری های معمول (Typical application)» پیدا کرده و سپس گرید شیمیایی مناسب را از ستون سمت چپ انتخاب کنید. ستون «Norms» نشان می‌دهد که هر گرید ارائه شده توسط صنایع شیمیایی دکتر مجللی مشخصات کدام مراجع پذیرفته شده جهانی را پوشش می‌دهد. درصورت عدم یافتن کاربری مورد نظر خود در جدول می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید تا صمیمانه شما را راهنمایی نمایند.

Grade Typical application Norms
Gradient chromatography Gradient liquid chromatography, Ultra-sensitive analytical applications ACS
Isocratic chromatography Isocratic liquid chromatography,  Ultra-sensitive analytical applications
Gas chromatography GC-FID, Head space
Dried Karl-Fischer titration, sensitive organic reactions
UV Spectrophotometry Sample preparation in UV spectrophotometry ACS
ACS Ultra-sensitive and sensitive analytical applications, preparation of reagents ACS
USP Pharmaceutical production process USP
Laboratory Sensitive analytical applications,  preparation of reagents
Extra Pure Routine applications, classical analysis, cleaning and rinsing
For Synthesis Chemical synthesis,  Routine applications,  cleaning and rinsing
Histology Clinical laboratories
Cleaning and disinfecting solution Cleaning glassware, disinfection of surfaces & laboratory equipment
Titrant Sophisticated titration ACS, USP
pH buffer Calibration of pH meter ACS, USP, DIN
Electrical Conductivity Calibration of EC meter USP
SWITCH THE LANGUAGE
Cart
X